Якщо ви відчуваєте стійке зниження настрою, рухову загальмованість, порушення мислення, втратили змогу отримувати задоволення від життя, то це не лінощі, а симптоми депресії.
Контакти | Графік роботи |
+38 050 60 50 400 +38 096 60 50 400 info@cerebrum-clinic.com | Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 20:00 Субота: 9:00 – 18:00 Неділя: Вихідний |
Згідно з останніми дослідженнями, ймовірність розвитку розладу протягом життя коливається від 22 до 33%. Лікування комплексне з призначенням антидепресантів, заспокійливих препаратів, зі спілкуванням з психологом та використанням інноваційних медичних технологій.
Що таке депресія?
Депресія — афективний розлад, що супроводжується стійким пригніченим настроєм, негативним мисленням та уповільненням рухів. Він може бути результатом соматичного захворювання, фізичного та емоційного перевантаження, побічною дією певних лікарських засобів.
Найчастіше депресію діагностують у підлітковому та юнацькому віці й у другій половині життя. Переважною більшістю пацієнтів є жінки. Без комплексного лікування підвищується ймовірність суїциду, розвитку алкогольної та наркотичної залежності.
Симптоми
Головний діагностичний критерій — це наявність депресивної тріади. Пацієнт скаржиться на постійний поганий настрій, уповільнення мислення та зниження рухової активності.
Прояви розладу різноманітні. На що звернути увагу:
- туга, розчарування життям, відчуття безвихіддю;
- погіршення самооцінки;
- поява думок про самогубство;
- відсутність відчуттів та емоцій;
- погіршення сприйняття інформації;
- мовчазність, пацієнти майже не розмовляють;
- неповороткість, зниження фізичної активності;
- міміка стає бідною, одноманітною.
Фізичними проявами депресії є порушення дефекації, розширення зіниць, поява зморшок, сухість шкіри, головні болі, сексуальні розлади, зміни апетиту.
Причини
У 90% випадків депресія — результат важкої психічної травми, стресу. Але у деяких випадках, розлад є симптомом хронічного соматичного захворювання. Тому задача лікаря — виявити причини депресії, виключити у першу чергу хвороби ендокринної та серцево-судинної системи.
Класифікація й основні причини тяжкої депресії:
- Реактивні розлади — виникають у наслідок певної події. Це може бути смерть родича, розвід, зґвалтування, банкрутство, втрата роботи або матеріального забезпечення, навіть успішне досягнення певної мети.
- Невротична депресія — є результатом тривалого стресу. Пацієнт, зазвичай, не може назвати причину свого стану.
Ендогенний тип захворювання — причиною є генетичні порушення обміну біогенних амінів, ендокринні патології та метаболічні розлади, що виникають внаслідок старіння.
Крім цього, причинами депресії можуть бути певні захворювання, гормональні зміни, зовнішні фактори. Що може спровокувати розлад:
- гормональні зміни під час пубертату, вагітності та пологів, клімаксу;
- інсульт;
- хронічні порушення мозкового кровообігу;
- черепно-мозкова травма в анамнезі — дебют захворювання може відбутися навіть через кілька років та вдалого лікування у гострому періоді;
- патології серця та дихальних шляхів, шлунка та кишківника, опорно-рушійного апарату;
- проблемі з щитоподібною залозою;
- ВІЛ, СНІД.
Депресія також виникає у пацієнтів з хронічними інтоксикаціями, алкоголізмом, наркоманією.
Діагностика
При діагностиці депресії лікарі використовують різні методи оцінки стану пацієнта. План обстеження містить:
- Клінічне спостереження — лікар спостерігає за поведінкою та виявами симптомів депресії під час розмови з пацієнтом.
- Розмовна діагностика — стандартизовані запитальники або інтерв’ю для оцінки симптомів та їх впливу на щоденне життя.
- Проведення психологічних тестів, що допомагають оцінити ступінь важкості депресії.
- Фізичне обстеження, лабораторні та інструментальні дослідження — для виключення захворювань, що можуть викликати симптоми, подібні до депресії.
Загальна діагностика депресії базується на комбінації цих методів. Вони дозволяють зробити точну оцінку стану пацієнта і розробити ефективний план лікування.
Розвиток хвороби
На початку хвороби пацієнт відчуває проблеми зі сном, з’являється роздратування, він відмовляється від виконання своїх звичайних обов’язків. Типова поведінка — людина або сидить в одній позі, або лежить, підігнувши коліна протягом тривалого часу, майже не реагує на оточення.
Протягом 2 тижнів симптоматика посилюється. За відсутності лікування депресія може призвести до спроби самогубства, відчуження від родини, відмови від виконання більшості життєвих функцій, розпаду сім’ї.
Способи лікування депресії
План лікування визначається індивідуально. Зазвичай, госпіталізація не потрібна. Але якщо є симптоми важкої депресії пацієнт повинен перебувати під постійним наглядом медичних працівників.
Методи лікування:
- Психотерапія — індивідуальна, групова.
- Фармакотерапія — лікар призначає антидепресанти, седативні засоби, вітаміни та мінеральні добавки. Мінімальний термін лікування становить декілька місяців, препарати підбирають індивідуально. Покращення спостерігається через 2–3 тижні.
- Лікування депресії без ліків — транскраніальна магнітна стимуляція, ЛФК, фізіотерапія, масаж, ароматерапія тощо.
Лікування депресії з допомогою ТМС
Транскраніальна магнітна стимуляція (ТМС) — це неінвазивний метод лікування важкої депресії, що використовує магнітні поля для стимуляції певних ділянок мозку. Показаний у випадках, коли інші заходи (антидепресанти або психотерапія) були невдалими або неприйнятними.
Принцип дії ТМС полягає в тому, що магнітне поле індукує електричні струми на певній ділянці мозку. Це впливає на активність нейронів. Метод допомагає відновити функціонування мозку і послабити симптоми депресії. Крім того, сеанси ТМС дозволяють зменшити дозування лікарських засобів. Курс лікування становить 30 процедур, періодичність відвідувань призначає лікар.
Який лікар лікує депресію?
Лікування депресії проводить психіатр або психотерапевт. Однак, залежно від регіону та доступності медичної допомоги, це може бути лікар загальної практики, невролог або психолог.
Контакти | Графік роботи |
+38 050 60 50 400 +38 096 60 50 400 info@cerebrum-clinic.com | Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 20:00 Субота: 9:00 – 18:00 Неділя: Вихідний |
Поради лікаря клініки «Церебрум»
Спеціалісти медичного центру «Церебрум» проводять лікування депресивних розладів у жителів України, гостей нашої країни. Що ми радимо пацієнтам:
- Не вагайтеся ділитися почуттями з рідними, друзями або професійним фахівцем. Підтримка зі сторони інших людей дуже корисна.
- Дотримуйтесь регулярного розпорядку дня, включаючи фізичну активність, здорове харчування і достатній сон.
- Не приймайте антидепресанти або будь-які інші ліки без консультації з лікарем.
- Ведіть здоровий спосіб життя, уникайте шкідливих звичок.
- Психотерапія та консультування психіатра є ефективним методом лікування депресії. Не соромтеся звернутися за професійною допомогою, якщо відчуваєте, що не можете впоратися самостійно.
- Не забувайте про відносини з родиною та друзями.
Депресія — це не лінощі, а реальна хвороба. Відмова від лікування може закінчитися тяжкими порушеннями свідомості, навіть самогубством. Перший крок до одужання – це звернутися до лікаря. Зателефонуйте до медичного центру «Церебрум», наш спеціалісти допоможуть подолати афективні розлади, повернутися до звичайного життя.