Виявлення симптомів мігрені та діагностика, виключення інших захворювань головного мозку, системи ока — перший крок до покращення стану та життя пацієнта з періодичними головними болями. По міжнародній класифікації захворювань цьому виду первинного головного болю наданий код G43.
Лікування комплексне, показані препарати для придушення нападу, профілактики їх рецидиву, фізіотерапія, інноваційні методи, такі як транскраніальна магнітна стимуляція.
Види мігрені
Наразі виділяють 7 основних типів мігрені. Вони відрізняють за симптомами.
Види мігрені | Коментарі лікарів клініки «Церебрум» |
Звичайна або без аури | Розпочинається раптово, аура відсутня. |
Класична або з аурою | Напад розпочинається з аури (декілька годин), що завершується головним болем. |
Дитяча | Напади супроводжуються болями в животі, блюванням, запамороченням. |
Ретинальна | Головні болі супроводжуються порушення зору, інколи тимчасовою сліпотою. |
Ускладнена мігрень | Довга тривалість, закінчуються епілептичними припадками, ураженнями головного мозку. Можуть бути як з аурою, так без неї. |
Ймовірна мігрень | Головний біль присутній, але потрібні додаткові обстеження, симптоматика розмита. |
Хронічна форма | Напад триває від 15 діб до 3 місяців. Він виникає кожного дня або впродовж кілька діб на тижні. |
Причини
Наразі основна причина розвитку мігрені невідома. Раніше вважалося, що головні болі викликають судинні патології, спазми під час яких страждають тригеміноваскулярні волокна. Біль є результатом виділення із тканини больових нейропептидів нейрокініну А. Тобто відбувається збудження тригеміноваскулярної системи під дією зовнішніх факторів.
Провокуючі фактори
Кожен випадок мігрені унікальний. Основні фактори, що провокують розвиток нападу:
- генетика — якщо у родинному анамнезі є випадки захворювання, то ймовірність виникнення його дуже велика;
- зміни у мозковій активності;
- навколишнє середовище — стрес, яскраве світло, різкий звук або запахи;
- харчові фактори — шоколад, сир, червоне вино, кофеїн або певні хімічні добавки;
- пубертатний період, лактація, клімакс;
- причини мігрені у вагітних — це зміна гормонального стану, підвищення обсягу крові, додаткове навантаження на організм;
- безсоння, хронічна втома;
- голод;
- зловживання знеболювальними препаратами;
- зміна погоди — перепади атмосферного тиску, злива, сильний вітер;
- мерехтіння лампи, тривала праця за комп’ютером;
- деякі хронічні соматичні захворювання.
Розуміння можливих причин мігрені допомагає краще контролювати цей стан і зменшити його вплив на щоденне життя. Тому лікарі радять вести щоденник нападів.
Групи ризику
Мігрень — це індивідуальне захворювання, і те, що підвищує ризик в однієї людини, може не мати такого впливу на іншу. Групи пацієнтів з підвищеною ймовірністю розвитку захворювання:
- Сімейна історія — 80% пацієнтів з мигренями мають одного чи кілька родичів, що також страждають нападами головного болю.
- Стать — переважна частина хворих є жінками віком від 15 до 55 років. Співвідношення чоловіків та жінок з діагнозом «мігрень» становить 1:3.
- Нервове навантаження — робота з дітьми, депресія, часті стреси.
- Погані звички — при наявності тютюнової, алкогольної, наркотичної залежності підвищується ймовірність розвитку захворювання.
Також у групу ризику по хронічному головному болю потрапляють робітники шкідливих підприємств, що працюють з хімічно небезпечними речовинами, потрапляють під дію вібрації, магнітного поля.
Симптоми
Симптоматика при мігрені досить індивідуальна, вона також залежить від наявності аури, загального стану хворого. Характерні признаки:
- головний біль — давить та пульсує — захоплює половину голови з локалізацією в області лоба / скроні / очей. Також може розпочинатися із потилиці та переходити на одну половину голови;
- нудота та запаморочення;
- нестерпність шуму та різких запахів;
- втрата апетиту;
- порушення якості зору;
- підвищена чутливість шкіри голови;
- порушення сну;
- зниження концентрації уваги.
У рідкісних випадках може додаватися абдомінальна симптоматика — біль у животі, порушення дефекації, ригідність м’язів шиї. Тривалість нападу без лікування триває від 4 годин до 3 діб.
Стадії розвитку
Напад мігрені має 4 стадії, але хворий необов’язкового проходить через всі. Їхні характеристики з поясненнями лікарів клініки «Церебрум» дивиться у таблиці.
Стадія | Коментар невролога (особливості) |
Продромальна | Виникає за декілька годин (діб) до нападу. Супроводжується знервованістю, підвищеною втомою, болями у м’язах, порушенням дефекації, запамороченнями. |
Аура | Розпочинається перед нападом, триває у середньому годину. Виникають зорові порушення, пацієнти бачать мерехтіння, втрачають частину полю зору, зникає (або змінюється) чутливість з однієї сторони тіла, можуть виникати проблеми з контролем кінцівок, втратою свідомості. |
Головний біль | Розпочинається класичний напад болю, що пульсує та охоплює 1 частину голови, але у 40% пацієнтів виникають двосторонні болі. Середня частота нападів — 1 раз на місяць, тривалість нападу — до 72 годин. |
Постдромальна | Напад закінчився, але пацієнти відчувають його наслідки ще кілька днів. Він супроводжується слабкістю, порушенням когнітивних функцій, уваги. Можуть виникати порушення дефекації, депресії. Інколи, навпаки, пацієнти відчувають ейфорію від того, що напад закінчився. |
Класичне лікування
Лікування починається з діагностики. Обов’язково проводять огляд та опитування пацієнта, показане КТ або МРТ головного мозку для виключення органічних уражень, новоутворень.
Невролог повинен виключити наступні хвороби:
- скроневий артеріїт;
- глаукома — потрібне додаткове обстеження офтальмологом;
- кластерні головні болі;
- менінгіт;
- інсульт.
Завдання лікаря — виявити причини та фактори, що провокують розвиток нападу, вжити заходи для запобігання його розвитку. Обов’язково показане лікування супутніх хронічних хвороб, гормональних розладів. Крім цього, рекомендована зміна стилю життя, інколи роботи, відмова від поганих звичок.
Якщо у пацієнта 2 та більше нападів головного болю на тиждень, то призначають лікарські засоби для його профілактики. Їх підбирають індивідуально, вони повинні зменшувати частоту епізодів мінімум вдвічі, а тяжкість болю на 50%.
Препарати, що може призначити лікар:
- протисудомні засоби;
- антидепресанти;
- антиаритмічні ліки рекомендовані при менструальній мігрені;
- ботулотоксин при хронічних формах захворювання;
- триптани — антагоністи рецепторів серотоніну;
- засоби, що впливають на кальцитонін-ген-пов’язаний пептид.
Крім цього, показаний масаж, ЛФК, фізіотерапевтичні процедури. Додатково призначають вітаміни, мінеральні комплекси. Деяким пацієнтам допомагає ароматерапія, сеанси голковколювання тощо.
Лікування з допомогою ТМС
Транскраніальна магнітна стимуляція (ТМС) — це інноваційна неінвазивна процедура, що використовує магнітні поля для стимуляції певних ділянок головного мозку. Її призначають для лікування різних психічних і неврологічних захворювань, включаючи депресію, шизофренію, біполярний розлад, хронічний біль та мігрені.
Під час сеансу над головою пацієнта встановлюється котушка, що генерує магнітне поле. Воно глибоко проникає у тканини, стимулює продукцію певних речовин, що потрібні для роботи нервової тканини. Тривалість процедури — 30 —40 хвилин.
Кількість сеансів призначає лікар, це залежить від тяжкості нападів мігрені, їхньої кількості, реакції пацієнта на медикаментозне лікування тощо. Рекомендовано — від 15 процедур. Використання ТМС дозволяє зменшити дозування або відмовитися від медикаментозного лікування.
Поради лікарів медичного центру «Церебрум»
Мігрень — це реальний діагноз, і ваш біль існує. Ви нічого не вигадуєте, а дійсно страждаєте.
Ми рекомендуємо наступне:
- зверніться за допомогою — не потрібно терпіти біль;
- приймайте ліки — вони допоможуть зменшити інтенсивність нападу;
- змініть стиль життя — відмовтесь від поганих звичок, налагодьте здорове харчування;
- організуйте ізольоване приміщення — це допоможе легше пережити напад болю;
- фізична активність — доведено, що регулярні навантаження є гарною профілактикою нападу.
Не потрібно страждати, зверніть до лікаря. В медичному центрі «Церебрум» можна швидко пройти обстеження, лікування мігрені в Івано-Франківську. Це допоможе покращити ваш стан, зменшити частоту та інтенсивність нападів.