Психологи медичного центру «Церебрум» проводять лікування тривожних розладів у жителів Івано-Франківська та вимушених переселенців. Терапія допомагає нормалізувати життя, навчитися контролювати свої думки, запобігати розвиткові депресії.
Контакти | Графік роботи |
+38 050 60 50 400 +38 096 60 50 400 info@cerebrum-clinic.com | Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 20:00 Субота: 9:00 – 18:00 Неділя: Вихідний |
Що таке тривожно-депресивний розлад
Змішаний тривожний-депресивний розлад — стан при якому присутні й симптоми депресії, і тривожні думки, але окремі прояви виражені не так яскраво, щоб чітко діагностувати ту чи іншу патологію. У пацієнта присутні думки про небезпеку, катастрофу, очікування тяжкої хвороби тощо. Без лікування підвищується ймовірність розвитку депресії, суїциду. Патологія зустрічається у всіх вікових категоріях, але страждають переважно жінки.
Причини патологічного стану
Основна причина постійного почуття тривоги — це зниженні захисних та адаптаційних механізмів психіки на фоні постійних стресів, травмуючих ситуацій, булінгу у дітей. Фактори, що підвищують ризик виникнення розладу:
- генетика — якщо в родинному анамнезі є випадки тривожно-депресивного розладу, то ймовірність його розвитку підвищується у всіх членів сім’ї;
- порушення гормонального фону, тому переважна частина пацієнтів психолога — це жінки;
- порушення продукції певних речовин у головному мозку;
- тяжкі травми — смерть родича, звільнення з роботи тощо;
- наявність соматичних захворювань, що провокують розвиток депресії.
Симптоми
Симптоматика дуже індивідуальна, признаки тривожно-депресивного розладу у дітей відрізняються від його прояву у дорослих.
На що звернути увагу:
- роздратування та постійна схвильованість;
- страх, постійне очікування біди, травмуючої ситуації;
- низька самооцінка, підвищена втомлюваність;
- зникає почуття задоволення від соціальної активності;
- погіршення пам’яті, астенія, безсоння;
- порушення сексуальної функції;
- зниження активності, надмірне виділення поту;
- порушення апетиту, відмова від їжі.
Пацієнти скаржаться на прискорене серцебиття, перебої у роботі серця, відчуття нестачі повітря, дрижання кінцівок. Крім цього, може виникати порушення дефекації — «ведмежа хвороба», больові відчуття на різних ділянках тіла.
У дітей підвищується рівень агресії на звичайні подразники, погіршується увага та пам’ять, зір, успішність у школі. Вони скаржаться на болі у спині, животі.
Стадії розладу
Симптоми депресивно-тривожного розладу можуть бути присутні протягом декількох років. Лікарі виділяють 3 стадії захворювання:
- На першій — пацієнт скаржиться на роздратованість, підвищену тривожність, безсоння, він швидко стомлюється. Зазвичай, на цій стадії до лікаря не звертаються.
- На другій — з’являється біль у м’язах, порушується сексуальна функція. Пацієнти скаржаться на біль у серці, перебої у його роботі, розлади травлення. Присутня підвищена тривожність. На цій стадії хворі відвідують кардіологів, гастроентерологів, проходять обстеження – ЕКГ, різні види гастроскопій, колоноскопію.
- На третій — всі симптоми посилюються, але додається апатія, пацієнта нічого не цікавить, не має настрою, самооцінка на нулі.
Діагностика та лікування
Діагноз встановлюють на підставі скарг та анамнезу захворювання. Лікар звертає увагу на недиференційовану тривогу, моторну напругу та активність вегетативної нервової системи, що зберігаються протягом кількох тижнів чи місяців. Зазвичай, обстеження у вузьких спеціалістів не проводиться, бо пацієнти це роблять самостійно ще на другій стадії розладу.
Методи лікування генералізованого тривожного розладу вибирає лікар виходячи зі стану хворого, його віку, досвіду попереднього лікування. Традиційні рекомендації:
- Фармакотерапія — призначають заспокійливі препарати, антидепресанти, вітаміни. Це допомагає швидко стабілізувати стан пацієнта, підготувати його до сеансів психотерапії;
- Методи психологічної підтримки — індивідуальні та групові сеанси, під час яких пацієнтів навчають методам самостійної релаксації, абдомінальному диханню. Найкращі результати дає когнітивно-поведінкова терапія, можна також залучати арттерапію, класичний психоаналіз;
- Додатково лікар може призначити масаж, фізіотерапію, ЛФК, інноваційні методики такі як транскраніальна магнітна терапія.
Прогноз залежить від тяжкості симптомів, віку пацієнта, його бажання одужати. Строки лікування визначити важко — від першого звернення до лікаря до стійкого покращання може пройти 2 і більше років.
Транскраніальна магнітна терапія при лікуванні тривожних розладів
ТМС — це інноваційна, безболісна та ефективна процедура. Під час сеансу над головою пацієнта встановлюють котушку, що індукує магнітне поле. Воно проникає в нервову тканину, стимулює продукцію нейромедіаторів, інших хімічних сполук у мозку. Перші результати пацієнти відчувають вже за кілька сеансів.
Процедура має мінімум протипоказань, побічних ефектів, дозволяє відмовитися або суттєво зменшити дозування антидепресантів. Рекомендований курс — від 15 процедур. Лікування відбувається амбулаторно в клініці «Церебрум», госпіталізація не потрібна.
Поради лікарів медичного центру «Церебрум»
Консультація лікаря при тривожно-депресивному розладі — перший крок для одужання. Рекомендації психологів клініки «Церебрум»:
- Психотерапія корисна для розуміння і керування симптомами тривожно-депресивного розладу. Не відмовляйтесь від індивідуальних та групових сеансів.
- Фізична активність та здоровий спосіб життя, збалансоване харчування та відпочинок — це дуже важливо при лікуванні розладу.
- Не відмовляйтесь від підтримки родини, друзів, відвідуйте групові заняття з психологом.
- Медитація, релаксація, глибоке дихання допомагають зменшити тривогу та покращити настрій.
Депресивні та тривожні розлади — не ваша фантазія або небажання працювати, це реальний діагноз. Звертайтесь за допомогою до медичного центру «Церебрум», лікування допоможе вам контролювати цей стан, відновити інтерес до життя, відновити рівень соціалізації та покращити загальний стан здоров’я.
Контакти | Графік роботи |
+38 050 60 50 400 +38 096 60 50 400 info@cerebrum-clinic.com | Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 20:00 Субота: 9:00 – 18:00 Неділя: Вихідний |