Що таке апное сну?
Апное сну — це стан, що призводить до короткочасної зупинки дихання під час сну. Поділяється на 2 типи: «обструктивне» та «центральне».
Контакти | Графік роботи |
+38 050 60 50 400 +38 096 60 50 400 info@cerebrum-clinic.com | Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 20:00 Субота: 9:00 – 18:00 Неділя: Вихідний |
Під час обструктивного — дихання зупиняється внаслідок звуження чи перекриття верхніх дихальних шляхів (мал. 1). При центральному — дихання припиняється внаслідок того, що мозок не надсилає правильні сигнали до м’язів, які відповідають за дихання. Зупинка дихання призводить до зниження насичення артеріальної крові киснем (зменшення сатурації). Гіпоксія призводить до появи нічних та денних симптомів, а таож підвищує ризик кардіо-васкулярних ускладнень.
Обструктивне апное сну — одне із найпоширеніших розладів сну, найчастіше хворіють чоловіки, але також зустрічається у жінок та дітей. Люди із цим розладом можуть не знати, що перестають дихати уві сні.
Які симптоми апное сну?
Основними симптомами є гучне хропіння, надмірна денна сонливість та втома. Можуть бути інші симптоми:
- Неспокійний сон без відчуття відпочинку після пробудження.
- Пробудження серед ночі через відчуття задухи або задишку.
- Ранковий головний біль, сухість у роті чи біль у горлі.
- Часті пробудження для сечовипускання.
- Пробудження з відчуттям неспокою або загальмування.
- Порушення концентрації та уваги.
Деякі люди з апное сну не мають жодних симптомів або не усвідомлюють, що вони у них є.
Фактори ризику
- Старший вік — поширеність зростає від молодого віку до 60-70 років.
- Чоловіча стать — у чоловіків зустрічається втричі частіше ніж у жінок, хоча ризики вирівнюються у пери та постменопаузному періоді.
- Ожиріння.
- Анатомо-фізіологічні особливості верхніх дихальних шляхів та лицевого черепа: аномальні розміри верхньої щелепи та коротка нижні щелепа, великий обвід шиї, гіпертрофія мигладиків чи аденоїдньої тканини (частіше у дітей).
- Куріння: підвищує ризик погіршення симптомів обструктивного апное сну.
- Спадковість: наявність симптомів чи обструктивного апное сну у найближчих родичів.
- Вживання алкоголю та деяких препаратів може погіршити симптоми захворювання: бензодіазепіни, наркотичні анальгетики, габапентини.
Апное сну частіше зустрічається у пацієнтів із такими захворюваннями:
- Синдром гіповентиляції ожиріння.
- Застійна серцева недостатність.
- Фібриляція передсердь.
- Гіпертонічна хвороба.
- Легенева гіпертензія.
- Термінальна стадія ниркової недостатності
- Хронічні захворювання легень: бронхіальна астма, ХОЗЛ, ідіопатичний легеневий фіброз.
- Інсульт та транзиторні ішемічні атаки.
- Вагітність (гестаційний діабет, гіпертензія спричинена вагітністю).
- Акромегалія.
- Гіпотиреоїдизм.
- Синдром полікістозних яєчників.
- Хвороба Паркінсона.
Чи варто звернутись до лікаря?
Так. Якщо ви підозрюєте у себе апное сну — зверніться до лікаря.
Чи існують обстеження для апное сну?
Так. Спочатку лікар запитає вас про наявність симптомів, а також вашого партнера по ліжку про те, чи ви хропете або задихаєтеся уві сні. Якщо лікар запідозрить у вас апное сну, то направить на «дослідження сну» — полсомнографію.
Полісомнографія є золотим стандартом діагностики дихальних розладів сну і включає в собі кардіо-нейро-легеневий моніторинг. Для цього вам доведеться провести ніч у лабораторії сну, де до вас будуть під’єднані різноманітні датчики для моніторингу дихання, пульсу та інших функцій організму. Результати покажуть чи є у вас захворювання чи ні.Дослідження сну іноді можна проводити вдома, але зазвичай вони проводяться у лабораторії сну.
Іноді лікар може скерувати на дообстеження у інших спеціалістів, наприклад лікаря-оториноларинголога, кардіолога, пульмонолога чи невролога.
Що можна зробити самостійно для запобігання появи та погіршення симптомів?
Ось деякі поради, що можуть допомогти:
- За можливості намагайтеся не спати на спині. Деяким людям це може допомогти.
- Якщо маєте зайву вагу — намагайтеся схуднути.
- Регулярно займайтесь фізичною активністю, адже вона корисна для вашого здоров’я і, за потреби, може допомогти схуднути.
- Уникайте вживання алкоголю, особливо ввечері. Алкоголь може погіршити перебіг та симптоми апное сну.
Яке лікування апное сну?
- Зменшення маси тіла, якщо у вас є надмірна вага або ожиріння. Схуднення — це нелегкий процес, адже для того щоб схуднути достатньо і симптоми зменшились, потрібен час. Тому використовують інші методи лікування під час того як людина скидає масу тіла.
- СПАП — « англ. CРАР — сontinuous positive airway pressure» — найефективніше лікування апное сну. Це пристрій, який підтримує дихальні шляхи відкритими уві сні. Для цього люди протягом ночі сплять із спеціальною маскою на обличчі (мал. 2).
- Якщо лікар рекомендує CPAP-апарат, вам знадобиться трохи терпіння, перш ніж ви звикнете до його використання. Спочатку може здатися, що маску носити незручно, а сам пристрій може здаватися шумним. Але ви все ж звикнете до нього з часом та будете відчувати себе більш відпочилими і матимете краще загальне самопочуття.
- Пристрій для ротової порожнини.
- Існує також інший пристрій, який призначений для ротової порожнини, тому так і називається: «пристрій для ротової порожнини» або «пристрій для просування нижньої щелепи». Він також допомагає підтримувати дихальні шляхи відкритими під час сну. Але ці пристрої не допомагають настільки добре, наскільки це робить СРАР-апарат.
- У рідкісних випадках, коли більше нічого не допомагає, лікарі можуть рекомендувати оперативне втручання, але воно також не завжди ефективне, або навіть якщо ефективне, то симптоми можуть повернутися.
Чи апное сну небезпечне?
Апное сну може бути небезпечним і включає такі ризики:
- Нещасні випадки — люди з апное уві сні не мають якісного сну, тому часто втомлені та неуважні. Це наражає їх на вищий ризик автомобільних аварій та інших нещасних випадків, а також помилок на роботі.
- Інші проблеми зі здоров’ям. Дослідження показують, що люди з апное уві сні частіше мають підвищений артеріальний тиск та інші серйозні проблеми з серцем, інсульти, погано контрольований цукровий діабет та масу тіла. Деякі люди також мають зміни настрою або депресію, сексуальну дисфункцію.
Проте, правильно підібране лікування знижує ці ризики.
Медичний центр «Церебрум» пропонує якісну діагностику порушень дихання уві сні та їх корекцію. На базі медичного центру є можливість провести полісомнографію, МРТ головного мозку, отримати консультацію сомнолога. Ми розташовані в Івано-Франківську, приймаємо громадян України та гостей нашої країни.
Мал. 1. Дихальні шляхи у людини з апное сну.
Зазвичай уві сні дихальні шляхи залишаються відкритими, і повітря може вільно проходити через ніс та рот до легень. У людини з апное сну деякі ділянки ротоглотки перекривають дихальні шляхи та блокують потік повітря. Це призводить до гучного хропіння та перериває дихання на короткий проміжок часу.
Мал 2. Постійний позитивний тиск у дихальних шляхах (CPAP) для апное сну.
CPAP-маска обережно вдуває повітря через ніс під час сну. Це створює достатній тиск на дихальні шляхи для того, щоб вони не закривалися. Маска на цій картинці одягається лише на ніс. Інші CPAP пристрої мають маски, які надягають на ніс та на рот.
Контакти | Графік роботи |
+38 050 60 50 400 +38 096 60 50 400 info@cerebrum-clinic.com | Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 20:00 Субота: 9:00 – 18:00 Неділя: Вихідний |