Що таке ОКР — це психічний розлад чи просто дивна поведінка, чи потрібно його лікувати розповідають лікарі клініки «Церебрум». Цей розлад доволі поширений. Кожен з нас по декілька разів перевіряє чи виключена праска, чи затягнуті гальма після паркування машини або «прилипала» до голови якась мелодія.
При обсесивно-компульсивному розладі ці дії починають заважати жити, трансформуються у неврози та фобії. Лікування — призначення певних лікарських засобів, психотерапія, гарні результати дають інноваційні методи такі як транскраніальна магнітна стимуляція.
Контакти | Графік роботи |
+38 050 60 50 400 +38 096 60 50 400 info@cerebrum-clinic.com | Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 20:00 Субота: 9:00 – 18:00 Неділя: Вихідний |
Причини та симптоми ОКР
Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) — це психічний розлад, що характеризується наявністю обсесивних думок (нав’язливі, неприємні думки або ідеї) та компульсійних дій (повторювані дії або ритуали), що виникають у людини, не дивлячись на її бажання і з якими вона не може впоратися. По міжнародному класифікатору хворобі присвоєний код 6B20.
Причини ОКР — гостра психотравма будь-якої ґенези, хронічний психічний дискомфорт. Ритуали допомагають зменшити тривогу або стрес, викликаний обсесивними думками.
Симптоми обсесивно-компульсивного розладу
- наявність обсесивних думок — їх не можна контролювати. Наприклад, це страх перед забрудненням та мікробами, нав’язливі думки про безпеку тощо;
- нав’язливі образи, що переслідують хворого — наприклад, що щось неприємне відбудеться з родичами, агресивні думки щодо себе;
- підвищена тривожність, яку хворий намагається приборкати певними діями;
- намагання контролювати думки за допомогою дій, ритуалів — постійне миття рук, перевірка дверей чи вимикачів, ретельна організація предметів.
Хворий відчуває гостру потребу виконувати певні дії, розв’язувати проблеми, що не існують. При чому він розуміє нелогічність своєї поведінки, відсутність реальної небезпеки, витрачає на ці дії або думки більш ніж 1 годину на добу.
Пацієнт відділяє реальність від своїх нав’язливих думок, але виправити цю ситуацію самостійно не може. Він не справляється з ситуацією, що погіршує якість його життя. Обсесивно-компульсивний розлад зустрічається у дітей, дорослих жінок та чоловіків.
Діагностика та лікування
Діагностика та лікування обсесивно-компульсивного розладу вимагає обстеження, виключення депресії, органічних захворювань мозку, новоутворень. Вона містить:
- медична консультація психіатра або психолога;
- лікар проводить опитування, оцінює тяжкість симптомів;
- виключення інших психічних проблем — депресії, тривожного розладу або шизофренії, бо їх симптоми подібні до ОКР;
- додаткові обстеження у вузьких спеціалістів, особливо при наявності хронічних соматичних захворювань.
Лікування обсесивно-компульсивного розладу комплексне, включає фармакотерапію антидепресантами та спілкування з психологом. Медикаменти вибирають строго індивідуально з урахуванням віку, загального анамнезу пацієнта.
Єдиний ефективний метод психокорекції у пацієнтів з ОКР — це когнітивно-поведінкова терапія. Лікар допомагає позбутися неприємних симптомів, думок, навчає хрового методам самоконтролю, продуктивної взаємодії з оточенням та світом. Пацієнт перестає відчувати себе жертвою обставин, позбавляється негативу, формує новий позитивний погляд на себе, родину, оточення, свої дії. Перші зміни з’являються досить швидко, але треба кілька місяців для одужання.
Транскраніальна магнітна стимуляція при ОКР
Транскраніальна магнітна стимуляція — це новий, але результативний метод лікування психічних розладів, депресії, залежностей. Під час сеансу над головою пацієнта розміщують магнітну котушку. Магнітне поле проникає в тканини мозку, чинить стимулювальну або гальмівну дію (залежно від діагнозу пацієнта).
Це дозволяє нормалізувати метаболічні процеси в ЦНС, починають вироблятися потрібні хімічні сполуки, нейромедіатори. Стан хворого з ОКР швидко покращується.
Процедура неінвазивна, не викликає неприємних відчуттів, майже не має побічної дії. Сеанс триває 30–40 хвилин. ТМС призначається курсами — від 20 процедур. Вона сумісна з будь-якими препаратами, психотерапією, дозволяє зменшити дозування антидепресантів.
Поради лікарів клініки «Церебрум»
Обсесивно-компульсивний розлад є важким станом для хворого, його родичів. Захворювання псує життя, але їм можна керувати.
Як лікувати ОКР — поради лікарів нашого медичного центру:
- Зверніться за допомогою — ви не втрачаєте розум, це невроз і він лікується.
- Пошук підтримки — обговоріть свої почуття з сім’єю або професійним психотерапевтом. Це важливо для покращення самопочуття.
- Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) допоможе розробити стратегію для керування думками та діями. Відвідуйте психотерапевта індивідуально або працюйте в групах.
- Розпорядок дня допомагає справлятися зі стресом. Виділіть час на заняття спортом. Крім цього, вживайте здорову їжу, вчасно лікуйте соматичні хвороби.
- Додаткові заняття — це може бути медитація, йога. Навчайтесь різноманітних стратегій, що допоможуть керувати думками, діями, покращують ваш стан.
Чи можна вилікувати ОКР? Життя з ОКР може бути викликом, але з підтримкою, терапією та самостійною роботою над собою ви можете позбавитися або керувати своїми симптомами та жити здоровим життям. Зробить перший крок для одужання – зателефонуйте до клініки «Церебрум». Адміністратор запропонує час для відвідування лікаря.
Контакти | Графік роботи |
+38 050 60 50 400 +38 096 60 50 400 info@cerebrum-clinic.com | Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 20:00 Субота: 9:00 – 18:00 Неділя: Вихідний |