Основні симптоми ПТСР — це емоційне заціпеніння, схильність до уникнення подій, людей і розмов, що здатні нагадати про подію, що травмує. Розлад може проявитись не одразу, а розвиватися протягом кількох місяців після страшного епізоду у житті. Наразі переважна більшість українців живе у тяжкому стресі, тому вірогідність виникнення посттравматичного розладу однакова для всіх вікових груп. Лікування – медикаментозна корекція, психотерапія.
Контакти | Графік роботи |
+38 050 60 50 400 +38 096 60 50 400 info@cerebrum-clinic.com | Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 20:00 Субота: 9:00 – 18:00 Неділя: Вихідний |
Загальні відомості
Посттравматичний стресовий розлад — психічний розлад, обумовлений важкою психотравмувальною ситуацією, що виходить за рамки нормального людського досвіду. Виникає переважно під час воєнних дій, тому що за мірного життя цей стан діагностують лише у 1% представників популяції.
Переважна частина пацієнтів з ПТСР — військові, діти та літні люди. У останніх, причиною є слабкість психіки, втрата адаптаційних можливостей.
Причини
Основна причина — тяжка травма, що викликана воєнними діями, природними та техногенними катастрофами, терористичними актами, хворобами близьких, зґвалтуваннями та пограбуваннями.
Симптоматика розвивається після подій, що мають велике індивідуальне значення для людини. Зазвичай, вона є безпосереднім їх учасником, а не спостерігачем. Це реакція на крайній жах і гостре відчуття безпорадності перед обставинами.
Види ПТСР
В основу класифікації розладу покладена швидкість його розвитку, реакції на стрес. Виділяють 4 основні типи:
- гострий — розвивається у перші дні, інколи години після події. Максимальні прояви спостерігаються через 2 місяці, але тривають не більше 3 місяців;
- хронічний — розвивається протягом довгого часу, присутні змини у поведінці, інтересах;
- деформаційний — пацієнт довгий час не звертається за допомогою, формуються патологічні страхи, неврози;
- відстрочений — перші симптоми з’являються через пів року після додаткових контактів з провокаційними факторами.
По ступеню важкості виділяють легку форму, при якій пацієнт може контролювати життя, зберігає професійні навички й роботу, спілкується з друзями та родичами. При тяжкому перебігу розвивається невроз, шизофренія, захворювання серцево-судинної та ендокринної системи.
Симптоми
Посттравматичний стресовий розлад розвивається протягом певного часу – від кількох тижнів до 6 місяців. Симптоматика дуже індивідуальна.
Основні признаки ПТСР:
- постійне уявне відтворення та повторне переживання події, що травмує;
- схильність до людей і тем для розмов, здатних нагадати про подію, що травмує;
- збудливість, тривожність, дратівливість та фізичний дискомфорт;
- відсутність реакції на актуальні події.
Психіка висаджується, пацієнт втрачає здатність отримувати радість від життя, відсторонюється від родичів, друзів. Можливі прояви агресії, тривоги. Без лікування розвивається депресія, панічні розлади, пацієнти починають вживати алкоголь або наркотики.
На основі реакції на стрес лікарі виділяють 4 типи ПТСР. Вони відрізняються симптоматикою, поведінкою пацієнта. Види розладу з типовими признаками дивиться у таблиці.
Вид розладу | Характерні симптоми |
Тривожний | Безсоння, кошмари, емоційна нестабільність, панічні атаки. Але пацієнт спілкується з оточенням. |
Астенічний | Апатія та слабкість, байдужість до себе та оточення, хворі намагаються не рухатися. Але радо погоджуються на допомогу лікарів |
Дисморфічний | Агресія, роздратування, мстивість, провокують конфлікти з оточенням. Категорично не бажають звертатися до лікаря, лікуватися. |
Соматоформний | Наявність фізичних симптомів – болі в животі, серці. Пацієнти звертаються до лікарів, фізично вони здорові, причину скарг виявити не можуть. Хворі буквально кидаються від одного лікаря до другого, стан погіршується. Вони часто починають лікуватися самостійно, вживати алкоголь або наркотики. |
Діагностика та лікування
Головний методи діагностики — це розмова з пацієнтом. Він розповідає про симптоми, відчуття, разом з лікарем аналізує причини їх виникнення. Завжди виявляється факт травми, надсильного стресу, надзвичайної ситуації, що трапилася з хворим впродовж останніх кілька місяців.
Діагностичні критерії:
- наявність тяжкої події у минулому, що викликає жах у будь-якої здорової людини;
- флешбеки — яскраві спалахи, повторні переживання трагічної ситуації у сні або під час неспання;
- намагання виключити ситуації, при яких травмуюча подія може повторюватися;
- часткова втрата спогадів про травму, підвищене збудження.
Часто опитування самого хворого малоінформативне, бо жертви агресії можуть приховувати частину інформації або просто не пам’ятати певні деталі. Тому рекомендується додатково опитати родичів, близьких йому людей.
Лікуванням посттравматичного стресового розладу займається психолог, психотерапевт. Тактику ведення пацієнта розробляють індивідуально залежно від його віку, тяжкості симптомів, наявності додаткових соматичних розладів.
Методи лікування:
- фармакотерапія — адреноблокатори, антидепресанти, транквілізатори та седативні нейролептики;
- когнітивно-поведінкова терапія;
- гіпнотерапія;
- фізіотерапія, інноваційні апаратні методи лікування.
Крім цього, проводиться лікування хронічних захворювань, алкогольної або наркотичної залежності. Наявність останніх погіршує прогноз пацієнта.
Транскраніальна магнітна стимуляція при лікуванні ПТСР
Транскраніальна магнітна стимуляція — це інноваційний неінвазивний метод лікування депресії, неврологічних розладів, неврозів, хронічного болю. Його використання дозволяє зменшити дозування медичних препаратів, швидко покращити стан пацієнта с посттравматичними розладами.
Лікування відбувається амбулаторно. Над головою пацієнта розміщують магнітну котушку. Магнітне поле проникає в тканини мозку, покращує його трофіку, підвищує продукцію потрібних хімічних сполук, зменшує інтенсивність переживань, що пов’язані з травмуючою подією. Перші результати відчутні вже після декількох сеансів.
Протипоказання відсутні, виключення — лише наявність металевих імплантатів в голові. Сеанс триває протягом 30–40 хвилин, їх кількість визначає лікар. Рекомендований курс — 15 сеансів. Вони відбувається в медичному центрі «Церебрум» за попереднім записом.
Рекомендації лікарів клініки «Церебрум»
Посттравматичний розлад — це деструкційний стан, без лікування він отруює життя пацієнта та його оточення. Лікарі медичного центру «Церебрум» рекомендують наступне:
- звертайтеся за допомогою, якщо відчуваєте психічні чи емоційні проблеми після травматичної події;
- антидепресанти або протианксіолітики можуть допомогти з лікуванням симптомів посттравматичного стресового розладу, але примати їх треба лише за призначенням лікаря;
- фізична активність допоможе знизити рівень стресу та покращити настрій. Прогулянки, йога, плавання, тренажерний зал — будь-що на смак пацієнта;
- не відвертайтеся від близьких, відвідуйте групи підтримки, де можна поділитися досвідом з іншими, хто пережив схожі травматичні ситуації;
- подбайте про себе — відпочивайте, дотримуйтесь збалансованого харчування та намагайтесь уникати шкідливих звичок, таких як зловживання алкоголем чи наркотиками.
Посттравматичний стресовий розлад — це тяжке випробування для людини, що пережила війну, обстріли, інші неприємні події. Зверніться до клініки «Церебрум», ми допоможемо відновити ваш стан і почувати себе краще.
Контакти | Графік роботи |
+38 050 60 50 400 +38 096 60 50 400 info@cerebrum-clinic.com | Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 20:00 Субота: 9:00 – 18:00 Неділя: Вихідний |